Vystúpenia

V tejto časti našej stránky sa môžete dočítať o najdôležitejších okamihoch našich koncertov a dozvedieť sa čosi o našich vystúpeniach z pohľadu hráčov.

Počas víkendu 16.6.-18.6. 2017 sa náš VDO Bánovčanka zúčastnil na medzinárodnej súťaži dychových orchestrov Zɫota Lyra v poľskom meste Rybnik. Hoci nám počasie naťahovalo nervy celý pobyt, s radosťou píšem, že sme sa kvapkám šťastne vyhli.

Hneď v prvý deň si pre orchestre pripravili organizátori spoločný pochod mestom Rybnik v sprievode mažoretiek, ktoré tiež súťažili na medzinárodnom festivale mažoretiek. Úžasným zážitkom bol monstrekoncert na záver pochodu, kde okrem spoločných skladieb zazneli aj hymny všetkých súťažiacich štátov v podaní „poľskej“ kapely. Našu hymnu,
Nad Tatrou sa blýska, sme celý orchester spievali s úctou a radosťou z plných pľúc, veď sme boli jediní zástupcovia Slovenska. Piatok sa končil krátkym koncertom jednotlivých orchestrov na námestí.

Leto a letné prázdniny sú spojené so zábavou, bezstarostnosťou, festivalmi i obecnými slávnosťami a oddychom. V našom orchestri tomu samozrejme nie je inak. Naberáme sily do ďalšieho, snáď ešte úspešnejšieho, školského a hudobne vyťaženého roka. Kým sme sa však s chuťou vrhli do spomínaných letných činností, zúčastnili sme sa dvoch akcií v jeden deň. Bolo to hneď v prvú prázdninovú sobotu, 2. júla.

Fašiangy sa od nepamäti spájali so zábavami a plesmi. Málokto však vie, že pre toto obdobie boli kedysi charakteristické i zabíjačky. Stretla sarodina, ale i susedia, kamaráti či známi a spoločne sa veselili, zabávali aj spievali pri stoloch plných hojnosti. V súčasnosti sa mnohé dediny,ale i mestá snažia túto tradíciu znovu oživiť, no trochu v obnovenom šate.

Najväčsí dar v rodine je prírastok dieťaťa. Do dychovkárskej rodiny je najväčším prírastkom nahranie cd so skladbami z repertoáru dychovky. A podobne ako pri narodení dieťaťa, tak i pri „narodení“ nového cd býva zvykom urobiť slávnosť na uvedenie do života, teda okrstiť ho. 

Bánov. Malá dedina nachádzajúca sa medzi mestami Nové Zámky a Šurany sa v dňoch 22.5. a 23.5.2010 stala opäť o čosi známejšou. O jej zviditeľnenie sa opäť raz postaral Mládežnícky dychový orchester Bánovčanka. Tentoraz to bolo v Dolnej Súči ...

 

Tradícia. Každý z nás toto slovo počul a pozná ho. Predpokladá sa a spravidla to tak aj býva, že čo je tradičné,  je aj dobré. Niekto hovorí o tradícii vtedy, ak robí niečo tretíkrát za sebou a verí, že jeho akcia bude tradičná pre všetkých. Ak berieme pohľad na tradíciu z tohto smeru, tak potom akcia, ktorá sa koná po 31.krát, je veľmi tradičná a určite uznávaná všetkými...

 

Už môžeme pomaly hovoriť o tradícii, keď hovoríme o Festivale detských a mládežníckych dychových hudieb, ktorý sa s pravidelnosťou dvoch rokov konáva v Bánove. Tento rok bol prvý nesúťažný, ale zato vo veľmi dobrej nálade a s chcením kapiel ukázať prítomným odborníkom z dychového žánra, čo sa naučili, ako hrajú, kde majú rezervy a čo ďalej robiť alebo čoho sa potom zdržať.

Tatran, Turiec, Hungaria, Horehronec, Zemplín, Jaroslav Hašek. Aspoň niektoré z týchto mien či názvov počul každý. Áno, niekto si ich spája so zemepisom či s literatúrou. Ale zdanie a prvý pohľad môžu byť klamlivé. A tak je to aj teraz. A každý nadšenec, ktorý sa zaujíma o železnice vie, že tieto mená sú mená vlakov. A medzi tieto sa 5.12.2010 zaradili ďalšie. Sú to Bánovčanka a Mrchaňa.

Najbližšie vystúpenia

18.2.2017 o 16:00
Obecná zabíjačka
Dvory nad Žitavou
29.4.2017
Koncert
Komárno
30.4.2017 o 17:00
Predvečer 1.mája
Šurany
16.6.2017 až 18.6.2017
Súťaž
Rybnik, Poľsko