Krst vlaku Bánovčanka

Tatran, Turiec, Hungaria, Horehronec, Zemplín, Jaroslav Hašek. Aspoň niektoré z týchto mien či názvov počul každý. Áno, niekto si ich spája so zemepisom či s literatúrou. Ale zdanie a prvý pohľad môžu byť klamlivé. A tak je to aj teraz. A každý nadšenec, ktorý sa zaujíma o železnice vie, že tieto mená sú mená vlakov. A medzi tieto sa 5.12.2010 zaradili ďalšie. Sú to Bánovčanka a Mrchaňa.

Presne tak, správne. Nové vlaky dostali pomenovanie po dvoch súboroch, kultúrnych telesách z obce Bánov, ktoré sú známe po celom Slovensku, ale aj za jeho hranicami. A preto sa nedalo robiť nič iné, iba pripraviť pre „novorodencov“ pekný krst, na ktorom nemohol chýbať ani Mikuláš s anjelmi so sladkými prekvapeniami pre malých i veľkých.

V nedeľu 5.12.2010 sa železničná stanica v Nových Zámkoch rozozvučala v spevných tónoch Mládežníckeho dychového orchestra Bánovčanka, ktorý vítal svojimi piesňami a hudbou svojho menovca, mašinku Bánovčanku. Tá už trúbením z diaľky dávala všetkým na vedomie, že sa koná veľká slávnosť na počesť nových vláčikov. Mrchane na striedačku s Bánovčankou oslávili nové vlaky a následne pes Sobík podrgal vlaky, aby sa im dobre darilo, spoľahlivo jazdili a nikdy do ničoho a nikoho nedrgli.

A čo dodať záverom, snáď len toľko, že meno Bánovčanka nabralo zasa raz nový rozmer, a teraz dosť veľký. Veď každý isto uzná, že taký vlak nie je malý, a teda Bánovčanka je od 5.12.2010 dosť veľká a jej popularita sa dúfajme, že zväčší ešte viac a vryje sa do pamäti všetkých a nie len tých, ktorí boli prítomní na krste v Nových Zámkoch.

Najbližšie vystúpenia

18.2.2017 o 16:00
Obecná zabíjačka
Dvory nad Žitavou
29.4.2017
Koncert
Komárno
30.4.2017 o 17:00
Predvečer 1.mája
Šurany
16.6.2017 až 18.6.2017
Súťaž
Rybnik, Poľsko