Obecná zabíjačka v Meleku

Fašiangy sa od nepamäti spájali so zábavami a plesmi. Málokto však vie, že pre toto obdobie boli kedysi charakteristické i zabíjačky. Stretla sarodina, ale i susedia, kamaráti či známi a spoločne sa veselili, zabávali aj spievali pri stoloch plných hojnosti. V súčasnosti sa mnohé dediny,ale i mestá snažia túto tradíciu znovu oživiť, no trochu v obnovenom šate.

            Posledný januárový deň sme dostali pozvanie zúčastniť sa dedinskej zabíjačky v obci Melek. Hoci sa Melek nezaraďuje medzi veľké, ba dokonca ani stredne veľké dediny, také priateľské a srdečné privítanie sme asi ešte nezažili. Hneď pri vchode do kultúrneho domu nás ľudia zdravili, podávali ruky a vyslovovali slová vďaky za náš príchod. Vonku sa už vyrábali výrobky z prasiatka a vo vnútri malo prebiehať naše vystúpenie. Postupne sme všetci, bezmála štyridsiati piati, vchádzali do pripravenej sály.

Obyvatelia si nevedeli predstaviť, čo môžu od takého veľkopočetného telesa, ako sme my, očakávať. Ak mám byť úprimná, podobné pocity boli i na našej strane. Veď spočiatku to vyzeralo, že budeme „hrať presilovku“. A viac neždvojnásobnú! V sále totiž čakalo asi dvadsať ľudí. Preto nás predstava dvojhodinového koncertu desila. Po prvých skladbách sa však karta obrátila. Malý kultúrny dom sa naplnil do prasknutia. Ľudia dokonca postávali medzi dverami, čo sa už nevošli do miestnosti. Dobrá nálada tlieskajúcich a spievajúcichľudí sa rýchlo preniesla aj na nás. Bola to dokonalá symbióza ľudí milujúcich hudbu. A nie hocijakú, ale dychovú. Aj keď by sa, vzhľadom na náš netradičný repertoár, dalo polemizovať nad týmto označením. Piesne na ľudovú nôtu dirigent striedal s orchestrálnymi a sólo skladbami. Za všetky získali sólisti i orchester zaslúžený potlesk. Najviac sme však prekvapili zmesou piesní od Elánu. Veď kto by čakal, že orchester zložený z dychových nástrojov zvládne zahrať niečo takéto! Každý v sále, vrátane hudobníkov, si zaspieval aspoň pár taktov známych skladieb. Radosť a dobrá nálada by sa dala krájať. Ešte že sme si kedysi dávno dohodli i prídavok, inak neviem, ako by dirigent zareagoval na búrlivé skandovanie: „Ešte, ešte, ešte!“

Čo dodať na záver? Kiež by bolo takýchto dedín, počtom obyvateľov malých, no srdcom kráľovstiev, na Slovensku čím ďalej, tým viac. Aby sa radosť zo stretnutia a hudby šírila celou našou krajinou čoraz častejšie.

Najbližšie vystúpenia

18.2.2017 o 16:00
Obecná zabíjačka
Dvory nad Žitavou
29.4.2017
Koncert
Komárno
30.4.2017 o 17:00
Predvečer 1.mája
Šurany
16.6.2017 až 18.6.2017
Súťaž
Rybnik, Poľsko